کد خبر : ۱۲۱۱۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جمع آوری و تفکیک زباله از مبدا گلستان

گلایه استاندارگلستان ازغیبت محیط زیست درآغازطرح تفکیک زباله

گرگان – پایگاه خبری محیط زیست ایران – استاندار گلستان ازغیبت محیط زیست و سازمان های مردم نهاد در مراسم اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدا گلایه کرد و گفت:.حل مشکل زباله بدون کمک و حضور این گروه ها دشوار بوده و انتظار می رفت آنها به واسطه مسوولیت و اهداف ذاتی خود، پیشتاز اجرای این طرح باشند.

گلایه استاندارگلستان ازغیبت محیط زیست درآغازطرح تفکیک زباله

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش در این مراسم که روز یکشنبه در شهر سرخنکلاته گرگان برگزار شد، سیدمناف هاشمی بر فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا (محل تولید) اشاره کرد و اظهارداشت: در شرایطی که کشور ما با مشکل و درگیری برای جلوگیری از انتقال زباله از شهری به شهر دیگر مواجه است، کشورهای پیشرفته دنیا به دلیل بهره مندی زیاد از مزایای طرح تفکیک و تولید انرژی و محصولات متنوع ،از زباله های بیشتر استقبال می کنند.
وی افزود: این طرح، اقدام عمرانی و دارای چشم انداز ظاهری نیست و برهمین اساس ممکن است از آن استقبال نشود ،اما نتیجه اجرای مستمر تفکیک از مبدا بی شک نجات گلستان از وجود زباله ها در طبیعت و محیط زیست بوده و تحویل سالم محیط زیست به نسل آینده است.
هاشمی ادامه داد: در ابتدای حضور در گلستان با معضل بزرگ دفن زباله و نخاله ها و فاضلاب در منطقه زیبا و جنگلی هزارپیچ گرگان مواجه شدم اما هیچ ارگان و شخصی پاسخگوی این اقدام نبود و مسوولیت آن را بر عهده نمی گرفت.
وی گفت: این محل در اقدامی ضربتی و کوتاه مدت از وجود زباله ها پاک و در آستانه تبدیل شدن به پارکی زیبا و جنگلی برای مردم است که امیدواریم این اقدام به نمونه ای قابل اجرا برای همه شهرهای گلستان و دیگر استان های کشور تبدیل شود.
استاندار گلستان با بیان این که چرا به خود جرات داده ایم که 37 سال همه زباله و فاضلاب ها را در بهترین و بکر ترین منطقه جنگلی استان دفن کرده و نسبت به عواقب آن بی توجه باشیم، افزود: یکی از موضوعاتی که در راستای کاهش آسیب زباله های استان باید مورد توجه قرار بگیرد، کمتر شدن تولید پسماند است.
وی ادامه داد: تولید زباله روزانه هر گلستانی حدود 600 گرم و کمتر از میانگین کشوری است ،اما همچنان از استانداردهای جهانی بیشتر بوده و به فرهنگ سازی مستمر برای کاهش تولید و همچنین تفکیک آن از مبدا احتیاج داریم.
به گفته وی، هم اینک وضعیت نهرها و رودخانه های گلستان و بخشی از پارک ملی گلستان به دلیل انباشت زباله ها نامناسب و نیازمند توجه بیشتر برای پاکسازی است.
هاشمی بیان کرد: حرکت گلستان به سمت توسعه گردشگری با شتاب فراوان ادامه دارد ،ولی این گونه مشکلات مانع جدی رسیدن به اهداف بلند و توسعه پایدار است که باید با توجه بیشتر و اجرای مسمتر طرح های پاکسازی و ارائه آموزش های متعدد این آسیب ها را تا حد امکان کاهش داد.
به گزارش طرح تفکیک پسماند از مبدا امروز به صورت همزمان در 10 شهر و 66 روستای استان آغاز شد.
به گفته استاندار گلستان، قرار است این طرح به زودی در همه شهرها و روستاهای استان و با همکاری مردم و گروه های مردم نهاد حامی محیط زیست اجرا شود.
3091/1648

انتهای پیام /*

کلید واژه :

تفکیک زباله از مبدا

،

گلستان

،

زباله

ثبت نظرات
captcha