کد خبر : ۱۱۹۵۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

زباله بیمارستانی در تهران

تولید ۱۰۸ تن زباله بیمارستانی در تهران

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از تولید روزانه ۱۰۸ تن زباله بیمارستانی در شهر تهران خبر داد.

تولید ۱۰۸ تن زباله بیمارستانی در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زهرا صدراعظم نوری در هشتاد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به تولید روزانه ۱۰۸ تن زباله بیمارستانی در شهر تهران گفت: چند سالی است که درد بی درمان پسماند پزشکی گریبان پایتخت را گرفته است. مراکز درمانی که روزانه محل رجوع هزاران بیمار و دردمند این شهر است مبادرت به تولید ده ها تن زباله پزشکی کرده که با سرنوشتی نامعلوم و بی سامان در طبیعت رها شده و بی مهابا بر پیکره محیط زیست زخم کاری می زند.

وی افزود: هر چند به دلیل عدم ثبت اطلاعات توسط متولیان امر متاسفانه آمار دقیقی از میزان تولید پسماند پزشکی در اختیار نیست اما بر اساس آمار تقریبی که توسط کارگروه مدیریت پسماند استان تهران ارائه شده روزانه ۱۱۵ تن پسماند پزشکی در استان تهران تولید می شود که از این رقم ۱۰۷ تن سهم شهر تهران محسوب می شود که از حدود ۷ هزار مرکز درمانی جمع آوری می شوند.

وی ادامه داد: ذکر همین آمار نشان دهنده ضرورت ساماندهی اصولی در خصوص نحوه جمع آوری و حمل و نقل و دفع صحیح پسماند پزشکی است حال آن که در عمل وضع به گونه های دیگری است و علی رغم ماهیت خطرناک زباله های بیمارستانی و امکان بروز فاجعه جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی چالش های بی شماری در اجرا وجود دارد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد با وجود آنکه مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۱۳۸۳ و ضوابط و روش مدیریت اجرایی به پسماند پزشکی مصوب سال ۱۳۸۶ که بر طبق آن صراحتا وظایف و تکالیف دستگاه ها و نهادهای ذیربط تعیین شده است اما از آن سال تاکنون تفاوت محسوسی در دفع قانونی پسماندهای بیمارستانی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این که مطابق ماده ۷ قانون مدیریت پسماند، مدیریت کلیه پسماندهای صنعتی که شامل پسماندهای بیمارستانی نیز می شود، به عهده تولید کننده است افزود: تنها در صورت تبدیل این پسماندها به پسماندهای عادی، امکان واگذاری آن به شهرداری ها وجود دارد. از سویی بر اساس ماده ۱۳ همان قانون، مخلوط کردن پسماند پزشکی باسایر پسماندها و تخلیه و پخش بازیافت آنها در محیط ممنوع است. این در حالی است که وجود تعارضات میان دستگاه ها زمینه مناسبی برای موج سواری قانون گریزان فراهم کرده است.

نوری افزود: به صورتی که از ۱۰۷ تن زباله تنها ۷۸ تن آن هم فقط به تعداد ۱ هزار و ۵۵۳ مرکز از ۱۷۰۰ مرکز درمانی توسط شهرداری دریافت و به مراکز دفن بهداشتی منتقل می شود و مابقی به دلیل عدم تعهد تولید کنندگان نسبت به سلامت جامعه ، عدم انعقاد قرار داد با شهرداری و فرار از پرداخت تعرفه، جمع آوری و دفع بهداشتی، با پسماند عادی مخلوط و درسطح شهر رها می شود.

نوری تاکیدکرد: عمق فاجعه زمانی هولناک تر می شود که بر اساس اعلام سازمان محیط زیست تفکیک پسماند در تعداد بسیار محدودی از بیمارستان ها به صورت قابل قبول انجام می شود و در بقیه نامطلوب گزارش شده است و از سوی دیگر با وجود دستگاه های بی خطر ساز صراحتا به عدم تعیین بی خطر شدن پسماندهای پزشکی اشاره شده است، در چنین شرایطی شهرداری تهران برای اجرای وظایف قانونی خود با چالش های بزرگی مواجه خواهد شد چرا که هم در بحث تفکیک زباله و هم در تبدیل زباله پزشکی و زباله عادی و دریافت آن با نقض آشکار قانون مواجه است.

وی ادامه داد: از وزارت بهداشت به عنوان ضامن سلامت جامعه و هم به عنوان متولی مدیریت پسماند پزشکی در جایگاه تولید کننده می خواهم ضمن پذیرش مسئولیت های خود در امر امحاء و بی خطر سازی این قبیل زباله ها اقدام جدی انجام دهند. همچنین از وزیر پرتلاش بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انتظار دارم به منظور اعزام کلیه مراکز درمانی تحت نظارت خود جهت رعایت قانون و دستور العمل های موجود در زمینه پسماند پزشکی تمهیدات لازم را اتخاذ و دستور عاجل به همه دستگاه های ذی ربط ابلاغ کند.

انتهای پیام

کلید واژه :

زباله های بیمارستانی

،

زباله بیمارستانی

،

زباله عفونی

،

زباله

ثبت نظرات
captcha