کد خبر : ۱۰۷۱۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دستاوردهای ژنتیک

دستاوردهای ژنتیک در تثبیت ریزگردها-زیست فناوری و محصولات تراریخته

دستاوردهای پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در هفته دولت تشریح شد.

دستاوردهای ژنتیک در تثبیت ریزگردها-زیست فناوری و محصولات تراریخته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان یک موسسه پژوهشی و برای انجام تحقیقات علمی، فناوری به ویژه کاربردی، براساس مصوبه سی ام خرداد سال ۶۶ شورای گسترش آموزش عالی تاسیس شد.

این پژوهشگاه برای نیل به اهدافی چون تحقیقات در زمینه های مختلف علوم زیستی، پزشکی، کشاورزی، دارویی و زیست فناوری گام برمی دارد و آموزش و تربیت متخصصان و محققان دانشگاه های کشور را به عهده دارد.

اکنون بیش از ۲۰۰ نفر در بخش های مختلف پژوهشی، اداری و خدماتی این مرکز فعالیت می کنند. علاوه بر این، تعدادی از متخصصان و پژوهشگران سایر دانشگاه ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی داخل و خارج کشور در انجام طرح های تحقیقاتی مشترک و برگزاری دوره های آموزشی با پژوهشگاه ارتباط دارند.

این پژوهشگاه را می توان مولود علمی جمهوری اسلامی دانست که با تلاش دانشمندان ژنتیک پس از انقلاب اسلامی تاسیس شد.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان یکی از با سابقه ترین مراکز علمی در حوزه زیست فناوری و ژنتیک قریب به سی سال است که به تولید دانش و ارائه خدمات ژنتیکی شهرت دارد و در بازه زمانی ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۶ تا شهریور۱۳۹۷در تولید بسیاری از فناوری ها از جمله آنزیم فیتاز، پروبیوتیک و مالچ زیستی موفق بوده است.

تثبیت ریزگردها توسط محققان پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

موضوع دیگری که به دغدغه خاطر پژوهشگران پژوهشگاه بدل شده بحث ریزگرد است که موضوعی ملی تلقی می شود ومحققان پژوهشگاه ژنتیک بعد از ۵ سال تحقیق مستمر روشی را یافته اند که در آن از باکتری های مفید برای تثبیبت ریزگردها استفاده می شود و به اصطلاح مالچ زیستی را ابداع کرده اند.

فرمول این مالچ که در پژوهشگاه ژنتیک و تنها با کمک مرکز بیابانزدایی دانشگاه تهران تولید شده تاکنون در سه منطقه آزمایش شده و به خوبی موفقیت آمیز بوده است.

 این مالچ با همکاری بخش خصوصی به تولید نیمه صنعتی رسیده است، نسبت به آب و گیاه نفوذپذیر است، حداقل یک سال مقاوم است و هم در منطقه گرمسیری در محوطه وسیعی آزمایش شده و کارایی بسیار خوبی داشته است و امیدواریم با همکاری مسئولان استفاده از آن برای حل این مشکل ملی وسعت یابد.

تاکنون هزینه بسیاری برای توسعه و ساخت این مالچ اختصاص یافته است و بدون دریافت هیچ بودجه ای از دستگاه ها و فقط با صرفه جویی در بودجه های جاری پژوهشگاه پیش رفته است ولی متاسفانه مورد بی توجهی دستگاه ها مرتبط قرار گرفته است .

خدمات تخصصی پژوهشگاه  ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 پژوهشگاه خدمات زیادی عرضه می کند، در کلینیک تخصصی تشخیص ژنتیک پزشکی بیش از ۴۰۰ نوع بیماری تشخیص داده می شود که توسط پژوهشگران پژوهشگاه راه اندازی شده و ۲۱ خدمت هم در زمینه آزمون محصولات زیستی وجود دارد.

همکاری پژوهشگاه  ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با وزارت بهداشت برای تشخیص محصولات تراریخته

این پژوهشگاه برای دو مجموعه از خدمات آزمایشگاهی «تشخیص محصولات GMOs(تراریخته)» و «تشخیص کمی و کیفی روغن از لحاظ پروفایل اسیدهای چرب»،  همکار وزارت بهداشت است.

همچنین مرکز خدمات تخصصی پژوهشگاه با دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، پژوهشگاه استاندارد و پژوهشگاه شیمی همکاری دارد.

کلید واژه :

دستاوردهای ژنتیک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha