کد خبر : ۱۰۷۰۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازیافت فلز نیکل

بازیافت فلز نیکل از کاتالیست های مستعمل

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای تولید نیکل از کاتالیست های مستعمل ارائه دادند.

بازیافت فلز نیکل از کاتالیست های مستعمل

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر دکتر میلاد رضائی مجری طرح «بازیافت فلز نیکل از کاتالیست های مستعمل» با بیان اینکه فلز نیکل برای ساخت فولادهای زنگ نزن، کاتالیست های پتروشیمی، سوپرآلیاژها و صنایع نیروگاهی کاربرد دارد، گفت: این فلز از کشورهایی چون بلژیک، کانادا، فنلاند، روسیه و ژاپن به کشور وارد می شود. 

وی با بیان اینکه تولید این فلز در کشور جلوگیری از خروج ارز را از کشور به دنبال دارد، اظهار کرد: علاوه بر آن نیکل دارای قیمت نسبتا بالایی (بیش از ۱۴ دلار به ازای هر کیلوگرم) است از این رو ارزش اقتصادی بسیار خوبی را می تواند برای تولید کننده در پی داشته باشد. 

رضائی گفت: در این کار تحقیقاتی که در حال حاضر مراحل آزمایشگاهی و نیمه صنعتی (پایلوت) آن انجام شده است، از صفر تا صد کار توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده و تلاش ما بر این است که اشکالات فرآیند بازیافت نیکل توسط محققان داخلی مرتفع شود. 

مجری طرح فرآیند بازیافت نیکل از کاتالیست های مستعمل را از طریق خردایش مواد اولیه، کربن زدائی (decoking) و انحلال اسیدی (leaching) دانست و خاطر نشان کرد: پس از این مراحل با تصفیه و خالص سازی محلول از عناصر ناخالصی از جمله آهن، مس، آلومینیم، روی، منیزیم، کبالت، کلسیم و مواد آلی و نهایتا الکترولیز نیکل (Electrowinning) به محصول نهایی رسیدیم. 

این محقق، الکترولیز نیکل از محلول غیرخالص حاوی یون نیکل را از دیگر فرآیندهای این تحقیقات دانست و افزود: این فرآیند دارای دانش فنی بسیار پیچیده ای است و تقریبا در تمام دنیا به صورت پتنت شده است که در این تحقیق به این دانش فنی دست یافتیم. 

وی از مهمترین موارد مصرف نیکل را کارخانه های تولید فولاد ذکر کرد و ادامه داد: کارخانه های فولاد سازی برای تولید فولاد زنگ نزن (استیل) سالیانه مقادیر زیادی نیکل وارد می کنند؛ چرا که با افزودن ۸ تا ۱۰ درصد نیکل به آهن و کروم، «فولاد زنگ نزن ۸-۱۸» که در میان مردم به نام «استیل» معروف است، تولید می شود. از این رو دستاوردهای این تحقیق می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد. 

رضائی با بیان اینکه در حال حاضر فاز نیمه صنعتی (پایلوت) این طرح اجرایی شده است، گفت:  قرارداد فاز صنعتی شدن تولید نیکل از کاتالیست های مستعمل را با شرکت سرمایه گذار امضا کردیم و امیدواریم تا سال آینده فاز صنعتی (تولید ماهانه ۶ تن نیکل) اجرایی شود و ما بتوانیم بخشی از نیکل مصرفی کشور را تامین کنیم. 

مجری طرح ویژگی اصلی این طرح را تولید یک ماده با ارزش (نیکل کاتدی) از مواد اولیه نسبتا کم ارزش (کاتالیست مستعمل) دانست و افزود: همچنین با توجه به موضوع بازیافت، این کار به لحاظ زیست محیطی، جلوی دفن مواد آلوده کننده (کاتالیست های مستعمل) را نیز می گیرد. 

وی مزیت اصلی نیکل تولید شده را قیمت تمام شده آن عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر قیمت جهانی نیکل فلزی بیش از ۱۴ دلار به ازای هر کیلوگرم است و ماده خام اولیه برای تولید، قیمتی حدود ۳ دلار به ازای هر کیلوگرم نیکل محتوا دارد. به علاوه با توجه به وارداتی بودن بودن نیکل موجود در بازار فلزات ایران و هزینه های گمرکی و حمل و نقل، بدون در نظر گرفتن نوسانات قیمت ارز، معمولا قیمت نیکل در بازار ایران حدود ۲۵ درصد بیش از قیمت جهانی (بازار بورس لندن) است. 

به گفته وی کاربردهای اصلی فلز نیکل در صنایع فولادسازی، آبکاری و پوشش دهی، سوپرآلیاژها، تولید کاتالیست های صنایع روغن نباتی، تولید کاتالیست های صنایع پتروشیمی برای شکستن گاز طبیعی و تولید آهن اسفنجی و نیز صنایع تولید شیرآلات، قاشق، چنگال و کارد است. 

این طرح از سوی میلاد رضائی عضو هیات علمی گروه مواد و متالورژی، دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری امیرحسین قمشلوئی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی این دانشگاه و با سرمایه گذاری شرکت پارس مولیبدن (سهامی خاص) اجرایی شده است.

ثبت نظرات
captcha