کد خبر : ۱۰۷۰۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سفیدبالک

بارندگی های فراوان بهاره از عوامل غیبت سفیدبالک ها در تابستان امسال

یک کارشناس رده بندی جانوری بی مهرگان سازمان حفاظت محیط زیست کشورگفت: در صورت وجود چندین هفته دمای زیر صفر یا بارندگی های بهاره کافی، جمعیت این حشره تا حد بسیار زیادی کنترل خواهد شد. همین موضوع باعث شد تا با توجه به وقوع سرمای چند درجه زیر صفر در زمستان گذشته و مخصوصا بارندگی های فراوان و ممتد از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه سال جاری از جمعیت سفید بالک به نحو موثری کاسته شد.

بارندگی های فراوان بهاره از عوامل غیبت سفیدبالک ها در تابستان امسال

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، درباره غیبت سفیدبالک ها در تهران در تابستان امسال گفت: از آنجایی که تهران اقلیم معتدل و نیمه خشک دارد فقط گونه های خاص این اقلیم می توانند در آن زنده بمانند. در سال های اخیر با گرم و خشک ترشدن اقلیم تهران و کاشت گونه های گیاهان غیر بومی در فضای سبز، زمینه برای ورود و توسعه بسیاری از حشرات غیر بومی فراهم شده است که از آن جمله می توان به حشره سفید بالک با نام علمی Aleuroclava jasmini  اشاره کرد که در سال های اخیر در سطح شهر به فراوانی دیده می شوند.

این پروانه شناس در ادامه گفت: افزایش رطوبت باعث مرگ سفید بالک های بالغ و نابودی تخم ها و نوزادان آن ها می شود. در واقع برای ظهور این حشرات نیاز به یک دوره خشکی است که این امسال اتفاق نیفتاد. 

وی تاکید کرد:غیبت امسال سفید بالک ها به معنی انقراض کامل آن در شهر تهران نیست و در صورت فراهم شدن شرایط زندگی مانند گرمای هوا و نبود بارندگی در سال آینده احتمال شیوع مجدد و افزایش جمعیت آن ها وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ازسال ۹۳ سفیدبالک ها در فصل تابستان در تهران دیده شدند. آن ها از آفات مهم برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری هستند. سفیدبالک ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه ای روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه ای در جمعیت های خیلی بالا دیده می شوند.

سفیدبالک ها سال ۹۶ کمی دیرتر از سال های گذشته طغیان کردنذد و بر خلاف هر سال که از اواخر خرداد ماه حضورشان در برخی معابر آزار دهنده بود سال پیش از نیمه مردادماه زندگی در تهران  را سخت کردند. بیشترین توصیه برای مقابله و مراقبت درزمینه آسیب های مگس سفید مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است زیرا این حشره با ورود به مجاری تنفسی می تواند باعث تحریک مخاط و ایجاد علائم آلرژیک ازجمله عطسه و سرفه شود همچنین موجب آبریزش بینی را به ویژه در کودکان، افراد مسن و بیماران مبتلابه بیماری های زمینه ای تنفسی و آلرژیک مانند آسم، بیماری انسدادی تنفسی مزمن (COPD)  شود.

مگس سفید درزمینه انتقال آلودگی نیز می تواند تأثیرگذار باشد. این موضوع درافرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند مانند بیماران دریافت کننده پیوند، بیماران مبتلابه سرطان، یا آنهایی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، مهم تر است.

انتهای پیام

کلید واژه :

سفیدبالک

ثبت نظرات
captcha