کد خبر : ۱۰۶۷۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ذخیره آب سدهای بزرگ کشور

ذخیره آب نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد است

در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک شده ایم که از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور ۹۰ سد بزرگ کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آبی دارند.

ذخیره آب نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از وزارت نیرو، کاهش بی سابقه بارش ها در پاییز و زمستان سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب شده است تا با وجود رشد ۱۲ درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۱.۲۹ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۵ درصدی پیدا کرده است.

ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش های محسوسی مواجه شده اند به طوری که ورودی به این سازه های آبی ۳۳ درصد و خروجی از آن ها نیز نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین ۴۳ مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.

در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک شده ایم که با افت ورودی به مخازن سدها در فصل تابستان ذخیره این سازه های آبی نیز پیش از شروع فصل بارندگی ها روبه کاهش است به طوری که از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در این ۶ حوضه آبریز ۹۰ سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز در تابستان امسال نیز با کاهش تولید انرژی روبه رو شوند به طوری که انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه برق آبی کشور از ابتدای امسال تا دوم شهریورماه به پنج هزار و ۴۰۳ گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳.۷ درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۹۹ میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی ۶۳ درصد مخازن این سدها خالی است.

بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون مترمکعب افت ۳۳ درصدی را تجربه کنند.

کلید واژه :

ذخیره آب

،

ذخیره سد

،

ذخیر آب سد

ثبت نظرات
captcha