کد خبر : ۱۰۵۹۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تغذیه گاوها با جلبک

تغذیه گاوها با جلبک برای کاهش انتشار گاز متان

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که افزودن جلبک دریایی به غذای گاوها، موجب کاهش انتشار گاز متان می شود.

تغذیه گاوها با جلبک برای کاهش انتشار گاز متان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، دانشمندان در نظر دارند برای کاهش انتشار گاز متان، در تغذیه گاوها از جلبک های دریایی استفاده کنند.

پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، دیویس"(UCD) در بررسی های خود دریافتند که انتشار گازهای متان توسط گاوهای هولشتاین که غذای آنها از جلبک اقیانوس تامین می شود، کاهش می یابد.

این باور وجود داشته است که اضافه کردن جلبک دریایی به غذای گاوها می تواند به کاهش انتشار گاز متان کمک کند. بنابراین دانشمندان، مقدار کمی جلبک دریایی را با غذای گاوها مخلوط کردند.

پروفسور "ارمیاس کبریب"(Ermias Kebreab)، استاد دانشگاه کالیفرنیا، دیویس و سرپرست این پژوهش گفت: نتایج این بررسی، مرا شگفت زده کرد. انتظار نداشتم که از مقدار کمی جلبک دریایی، چنین نتیجه ای بگیرم.

هضم غذای گاوها، به میلیون ها میکروب روده وابسته است که غذاهای دارای فیبر بالا را پردازش و هضم می کنند. این قابلیت، امکان خوردن غذاهای خشکی مانند علف را برای گاوها فراهم می کند اما هضم آنها با تولید گاز متان بالایی همراه است که از علل تولید یک چهارم گرمای جهان محسوب می شود اما اکنون مشخص شده که ترکیب موجود در برخی جلبک های دریایی، آنزیم های مورد استفاده میکروب ها برای تولید متان را از بین می برد.

کبریب و گروهش در آزمایش های خود متوجه شدند که انتشار گاز متان توسط گاوهایی که از جلبک تغذیه می کنند، تا حدود یک سوم کاهش می یابد.

کبریب افزود: برای تایید این نتایج، باید آزمایش های بیشتری انجام شوند. آزمایش های بیشتر، ایمنی و کارآیی این روش را تشخیص خواهند داد.

انتهای پیام

کلید واژه :

تغذیه گاوها با جلبک

،

تغذیه گاوها

،

جلبک

ثبت نظرات
captcha