کد خبر : ۱۰۵۸۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساختمان ناایمن در تهران

10 هزار ساختمان ناایمن در تهران شناسایی شد

تهران- پایگاه خبری محیط زیست ایران- رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: تاکنون بیش از 10 هزار پلاک ناایمن (واحد ساختمان) توسط سازمان آتش نشانی در پایتخت شناسایی شده است.

10 هزار ساختمان ناایمن در تهران شناسایی شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زهرا صدراعظم نوری روز شنبه در نشست خبری افزود: دو میلیون و 500 هزار پلاک ثبتی در شهر تهران وجود دارد و از این رو شناسایی ساختمان های ناایمن کمی زمان بر است.
وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی این پلاک های ناایمن را در قالب ساختمان های بسیار پرخطر تا کم خطرتر طبقه بندی کرده است.
به گفته نوری، اخطاریه ای به مالکان این ساختمان ها داده می شود که مالک باید نسبت به مقاوم سازی و اصلاحات مدنظر آتش نشانی اقدام کند و در صورت بی توجهی ذی نفعان، این ساختمان ها توسط دستگاه قضا پلمپ خواهد شد.

* خریداری 2 باغ توسط شهرداری
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع صیانت و حفاظت از باغات و فضای سبز تهران گفت: شهرداری 81 میلیارد تومان در پنج ماه نخست سال جاری از بخش جرایم قطع درختان و تخریب باغات درآمد داشته که از محل آنها دو باغ در مناطق 7 و 10 خریداری شده است.
به گفته نوری، طبق بودجه امسال باید 50 درصد درآمد جرایم قطع درختان صرف خرید، تملک و حفظ باغات شود.
وی همچنین در مورد موضوع شناسنامه باغات تهران گفت: افزود: در حال حاضر 6 هزار قطعه باغ احصا شده که 40 پلاک آن متعلق به بنیاد مستضعفان است که ساخت و ساز در آن صورت گرفته و شورای پنجم به هیچ عنوان اجازه بارگذاری مجدد در باغات را نخواهد داد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران افزود: به دنبال ایجاد باغ موزه، باغ رستوران یا باغ کلینیک هستیم که از طریق آن ارزش افزوده ایجاد شود؛ البته در این خصوص با بنیاد مستضعفان و سایر نهادهایی که مالکیت باغ را دارند مذاکراتی صورت خواهد گرفت.

*تاکید بر ارسال لایحه برج باغ به شورا
نوری درباره اینکه چرا هنوز لایحه برج باغ ها به شورای شهر تهران ارسال نشده است، گفت: این لایحه 22 اسفند پارسال لغو و فاصله ای دو ماهه تا ابلاغ آن ایجاد شد؛ شهرداری تهران ملزم به به ارسال لایحه جدید است.
وی افزود: پیش از لغو مصوبه پرونده حدود 248 پلاک در شهرداری در حال بررسی بود و از آن زمان تا 19 اردیبهشت امسال 25 پرونده و از 19 اردیبهشت تا یک هفته قبل 22 پرونده تشکیل شده است.
به گفته وی اخیرا نیز شهرداری تهران طی نامه ای درخواست کرده پرونده این ملک ها هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود.
وی ادامه داد: طی 10 سال گذشته 493 پرونده برای برج باغ ها صادر شده و درآمدهای حاصل از این حوزه یک درصد درآمدهای 10 ساله شهرداری بوده است.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران افزود: در 10 سال گذشته درآمدهای شهرداری حاصل از مصوبه برج باغ ها 11 هزار و 978 میلیارد ریال بوده است.
نوری ادامه داد: 128 هکتار طی 10 سال از 493 پروانه برج باغ به غیر از باغ تغییر کاربری داده که یعنی 128 هکتار از باغات تهران برای کسب یک درصد درآمد تبدیل به فضای اداری و تجاری شده است.
وی افزود: تعداد زیادی از این برج باغ ها بیش از 3 تا 7 طبقه منفی داشتند و با وجود این اقدام آیا چیزی از ریشه درختان باقی می ماند؟
این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: مصوبه برج باغ ها منجر به نابودی درختان و باغات تهران شد.

* بهشت زهرا توسعه می یابد
نوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید ظرفیت بهشت زهرا(س) افزایش یابد اظهارداشت: مطالعه و امکان سنجی برای توسعه و ایجاد قبرستان در شرق و غرب تهران در حال انجام است.
وی ادامه داد: قسمت هایی در خود بهشت زهرا توسعه یافته اما کافی نیست و دو نقطه در شرق و غرب تهران برای ایجاد شعب دیگر بهشت زهرا امکان سنجی شده اما به دلیل انجام کار مطالعاتی هنوز نمی توان نام آن مناطق را اعلام کرد.

* ماندن یا رفتن شهردار
نوری در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این پرسش که شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود یا خیر گفت: نظر وزارت کشور در این خصوص مبنای عمل است.
وی ادامه داد: اگر قانون شامل حال شهرداران شود شورای پنجم در اسرع وقت به دنبال جابه جایی خواهد رفت.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هنوز ماندن یا رفتن افشانی مشخص نیست گفت: حقوقدانان شورا معتقدند شهرداران شامل این قانون نمی شوند و رئیس مجلس شورای اسلامی گفته شامل شهردار می شود و به این دلیل برای ما مشخص نیست آیا قانون شامل شهرداران می شود یا خیر.
نوری تاکید کرد: موضوع را از وزارت کشور پیگیری خواهیم کرد و پاسخ آن مبنای عمل خواهد بود.
به گفته رئیس کمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست شورای شهر تهران تا یک یا دو هفته آینده تکلیف این موضوع مشخص خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه افشانی نیز پس از استعفای محمد علی نجفی تغییرات اساسی در بدنه شهرداری اعمال نکرد، افزود: آ نچه اهمیت دارد اینکه رویکرد شورای پنجم در نحوه اداره شهر تهران حفظ شود و با تغییر حداقلی در شهرداری و با ثبات فعالیت را ادامه دهیم.
نوری گفت: افشانی خود را بازخرید کرده و حقوق بگیر دولت نیست اما اگر با وجود این شرایط شهردار تهران شامل این قانون شود تابع قانونیم هرچند ترجیح می دهیم شهردار باقی بماند و به وظایف خود عمل کند.
این عضو شورای شهر تهران همچنین انتخاب جانشین احتمالی افشانی را از سوی اعضای شورای شهر شایعه خواند.

*کارنامه یکساله کمیسیون سلامت
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در یکسال اخیر این کمیسیون ۷۶ جلسه برگزار و ۸۲ طرح و لایحه بررسی کرده است گفت : از مهمترین اقدامات کمیسیون در حوزه صیانت و حفاظت از فضای سبز و باغات بود که کمیسیون ماده "هفت" را تقویت کردیم و در مناطق ۲۲ گانه این کمیسیون به قدری فعال شده است که در حال حاضر پرونده در صف بررسی نداریم.

*آب تهران سالم است
نوری همچنین به موضوع کیفیت آب شرب تهران اشاره و بیان کرد: آب مصرفی در تهران سالم و باکیفیت است، هرچند امکان دارد در مناطقی ایرادهایی وجود داشته باشد اما مشکلی در شبکه آبرسانی نیست.
وی با بیان اینکه مواردی که در برخی شبکه های اجتماعی درباره آلودگی آب تهران منتشر می شود صحت ندارد، افزود: نمونه گیری از آب برخی مناطق تهران انجام شد و میزان نیترات درصد بالایی داشت که این موارد علت و شرایط خاصی دارد.
نوری با بیان اینکه طی آینده نزدیک در ۳۷۴ نقطه از تهران شبکه آبرسانی اضطراری با کمک آبفا ایجاد می شود، گفت: هزینه این مخازن آب اضطراری از طریق پرداخت هزینه مردمی در قبض ها تامین می شود.

*زباله های بیمارستانی
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درخصوص موضوع جمع آوری پسماند در پایتخت نیز گفت: براساس قانون مسئولیت جمع آوری زباله های عادی بر عهده شهرداری است اما پسماندهای خاص همچون زباله های صنعتی و بیمارستانی باید توسط تولید کننده، سالم سازی و بعد توسط شهرداری جمع آوری شود.
وی ادامه داد: بسیاری از بیمارستان ها اقدامات موثری در سالم سازی پسماندهای خود انجام می دهند اما در همه جا کار درست پیش نمی رود و دستگاه های متولی از جمله وزارت بهداشت باید به مشکلات رسیدگی کنند.
نوری در خصوص سخنان یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر انکار کشف نسوج بدن در زباله ها نیز گفت: هرکس پاسخگوی صحبت های خود است اما امکان دارد برخی واحدهای کوچک بیمارستانی کار خود را درست انجام ندهند.
به گفته این عضو شورای شهر تهران، وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشد و با متخلفان این حوزه برخورد شود.

*برخورد با پدیده سدمعبر
نوری در قسمت دیگری از سخنان خود در خصوص پدیده سدمعبر آن را یکی از واقعیت های کلانشهر تهران عنوان و بیان کرد: بسیاری برای کسب درآمد در پیاده روها دستفروشی می کنند که باید ساز و کار لازم برای رفع مزاحمت از شهروندان اندیشیده شود.
وی افزود: گفته می شود پیاده روها را به بساطی ها اجاره می دهند که این اقدام اشتباه است و شورا موضوع را پیگیری می کند زیرا دریافت مبالغ غیرقانونی است.

* محتوای بیلبوردها کیفی تر شده است
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص قراردادهای بیلبوردهای شهری گفت: درآمد سازمان زیباسازی در بودجه پیش بینی و مشخص شده بابت هر بیلبورد و استند و از لحاظ طول و عرض چه میزان باید هزینه ای دریافت کند.
وی ادامه داد: تمام قراردادهای شهرداری تهران با توجه به شعار شفاف سازی شورا باید روی سامانه شفافیت قرار گیرد اما این موضوع کمی زمان بر است.
به گفته نوری، محتوای بیلبوردهای زیباسازی نسبت به گذشته کیفی تر شده و باید جنبه های آموزشی بیشتر مدنظر قرار گیرد.

*تفاوت فضای شورای چهارم و پنجم
نوری در خصوص تفاوت عملکرد شوراهای های چهارم و پنجم شهر تهران بویژه در حوزه سلامت و خدمات شهری گفت: فضای شورا در این دو دوره زیاد قابل مقایسه نیست چراکه در شورای چهارم عملکرد شهری مورد تأکید تمام اعضا نبود و کمیسیون سلامت شورای چهارم بیشترین تذکرات را به مدیریت شهری داشت.
وی افزود: شورای پنجم، شهرداری تهران را در مقابل خود نمی بیند و تمام تلاشمان براین است که با حمایت و پشتیبانی شورا پروژه های شهری در فضایی آرام و بدون تنش پیش رود.

*ساماندهی کاشت گیاهان در تهران
نوری در بخش دیگری از سخنان خود درباره منع کاشت چمن در شهر تهران نیز گفت: نوع کاشت گونه ها و گیاهان در شهر تهران باید مجدد ساماندهی شود و امروز با توجه به کم آبی باید از گیاهانی استفاده کنیم که بومی و کم آب باشند.
این عضو شورا افزود: به سازمان بوستان ها اعلام کردیم دیگر نباید چمن جدیدی در شهر کاشته و آبیاری درختان نیز باید بعد از غروب آفتاب انجام شود.

تهرام/9343/3225/ 1008

انتهای پیام /*

کلید واژه :

ایمنی

،

ساختمان ناایمن

،

تهران

ثبت نظرات
captcha