کد خبر : ۱۰۵۸۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حصارکشی سی وسه پل

رد معضلات اجتماعی در حصارکشی سی وسه پل

بخشی از حصارکشی سی وسه پل برای جلوگیری از سقوط گردشگران و شهروندان موضوعیتی ندارد و به دلیل ممانعت از بروز معضلات اجتماعی در کنج های این پل تاریخی طرح شده است.

رد معضلات اجتماعی در حصارکشی سی وسه پل

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طرح حصارکشی سی وسه پل بعد از کش و قوس های فراوان، در نهایت با استفاده از میله های فلزی و سیم های بوکسل در حال اجرا است اما بخش هایی از این حصار مانع سقوط نیست و تنها تردد بر روی عرشه های جانبی پل را محدود می کند.

در طرحی که در بخش غربی پل تا حدی پیشرفت فیزیکی داشته، مشخص است که رواق های جانبی پل در فاصله میان هر دهانه با سیم های بوکسل مسدود شده است. این بخش از حصار مانعی برای سقوط نبوده و تنها تردد و نشستن شهروندان و گرشگران در مسیرهای جانبی پل را که در تمام طول روز آسایش اقلیمی ایجاد می کند، محدود کرده است.

جعفر کساییان- کارشناس عمران و سازه که در اواخر دهه 40 هجری شمسی مرمت و استحکام بخشی این پل تاریخی را انجام داده است با تاکید بر اینکه تخصص وی مباحث سازه ای بوده و شاید صلاحیت علمی اظهار نظر را نداشته باشد به می گوید: در سفرنامه های تاریخی از اهمیت این مسیرهای جانبی بارها صحبت شده است.

وی ادامه می دهد: شاردن در سفرنامه خود تعریف این مسیرها را به تفصیل کرده و گفته که این مسیر بسیار خنک است و گردشگران را از باد و باران و گزند آفتاب محفوظ نگاه می دارد. این مسیر همچنین جنبه ایمنی داشته و از تداخل شهروندانی که بر روی پل نشسته اند با کاروانی که از روی پل عبور می کرده نیز جلوگیری می کرده است.

مرمت گر سی وسه پل اضافه می کند: طرحی که تا اینجا اجرا شده است مردم را از عبور و مرور و نشستن در این رواق ها محروم می کند. علت شاید این است که مانع از دیوار نویسی و یادگار نویسی بر روی پل شوند. این مساله جنبه اجتماعی دارد و با اعمال محدودیت بر طرف نخواهد شد.

کسائیان می گوید: من راه حل نمی دهم اما می توان با اقدامات دیگری مانع از این مشکلات شد. تخصص من سفت کاری است، اما معتقد هستم مسیرهای فرعی پل باید باز باشد. شاید بهتر باشد جان پناه کوتاهی طراحی می کردند یا تابلوهایی نصب می کردند که به والدین تاکید کند مراقب فرزندان خود باشند.

عرشه های جانبی سی وسه پل هزار و یک گرفتاری ایجاد می کرد

علی محمد فصیحی- مدیر پایش پل های تاریخی استان اصفهان در پاسخ به در رابطه با علت اعمال محدودیت برای عبور از مسیرهای جانبی می گوید: این طرح را شورای فنی میراث تایید کرده بود. علت این بود که مسیرهای جانبی "هزار و یک گرفتاری" ایجاد می کرد.

وی ادامه می دهد: بارها اتفاق افتاده بود که از رواق های جانبی به عنوان سرویس بهداشتی استفاده می شد. وضعیت وخیمی از یادگاری نویسی یا تجمع زباله در رواق های این پل وجود داشت. به همین دلیل تصمیم بر این شد که تردد را محدود کنیم.

مدیر پایش پل های تاریخی استان اضافه می کند: در آخرین جلسه ای که با حضور معاون میراث تشکیل شد، تاکید بر این بود که مردم امکان تردد در این مسیرها را داشته باشند. به همین دلیل مسیر تردد از عرشه های جانبی باز خواهد شد و آن بخشی از طرح که به این منظور اجرا شده است برداشته خواهد شد.

فصیحی تاکید می کند: تصمیم به علت مشکلات وندالیستی و اجتماعی اتخاذ شده بود، اما امیدواریم خود مردم نیز از فضاهای دنج سی وسه پل مراقبت عمومی داشته باشند تا شاهد تکرار این مشکلات نباشیم.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha