کد خبر : ۱۰۵۵۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رهاسازی شوکا

رهاسازی یک رأس «شوکا» به دامن طبیعت ارسباران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلیبر از رهاسازی یک رأس گونه کمیاب شوکا به دامن طبیعت ارسباران خبر داد.

رهاسازی یک رأس «شوکا» به دامن طبیعت ارسباران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «عبدالرضا کلانتری» با اعلام این خبر، افزود: این شوکای نابالغ توسط یک چوپان محلی پیدا شده و به اداره حفاظت محیط زیست کلیبر تحویل شده است.

وی افزود: این شوکا در موقع تحویل 1.2 کیلوگرم وزن داشت و پس از تحویل گرفتن همکاران ما در حفاظت محیط زیست شهرستان، مراقبت ها و تغذیه های لازم از این گونه کمیاب انجام شد و در زمان رهاسازی وزن آن به بیش از 10 کیلوگرم رسید.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلیبر گفت: شوکا این گونه کمیاب و تحت حفاظت محیط زیست استان بیش از سه ماه تحت نظر دامپزشک معتمد اداره کل قرار داشت و پس از اطمینان از سلامت و توانایی اخت شدن با طبیعت، در منطقه حفاظت شده ارسباران رهاسازی شد.

«شوکا»  با نام علمی Capreolus capreolus  نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر زندگی می کند.

شوکا با ۹۵ تا ۱۳۵ سانتی متر طول و ۶۵ تا ۷۵ سانتی متر ارتفاع در ناحیهٔ شانه و ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم وزن، گوزنی نسبتاً کوچک است. نرها شاخ دارند و ماده ها بدون شاخ اند. شاخ نرها در پاییز می افتد. غذای شوکا علف ها، برگ ها، جوانه ها، قارچ ها و میوه ها است و به ویژه به علف های لطیف و نورس و مرطوب علاقه دارند.

پلنگ، گرگ، شغال، گربه جنگلی و پرندگان شکاری مهم ترین دشمنان طبیعی این حیوان است.

این حیوان جمعیت بسیار خوبی در اروپا دارد و جمعیت آن در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به ۱۵ میلیون رأس رسیده است. اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد و در فلسطین و لبنان منقرض شده است.

در ایران زیستگاه اصلی این حیوان کرانه های دریای خزر است. تعداد کمی هم در غرب و شمال غرب کشور مشاهده شده اند.

انتهای پیام

 

 

 

ثبت نظرات
captcha