کد خبر : ۱۰۲۴۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طلای کثیف

طلای کثیف در وضعیت قرمز

با وجود اینکه مدیریت پسماند در کشورهای اروپایی به یک صنعت برای تبدیل آن به انرژی و بازیافت تبدیل شده است، در ایران هنوز مدیریت پسماند با مشکلات جدی روبه روست و این موضوع در شهرهای شمالی کشور به دلیل تولید زباله فراوان به دلیل پذیرش توریست و هجوم افراد از دیگر نقاط کشور به این مناطق در آخر هفته ها و روزهای تعطیل، متفاوت است.

طلای کثیف در وضعیت قرمز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بحران زباله در شمال کشور به قدری وخیم است که در کنار ساحل، دل جنگل و کوه، فرقی ندارد، هرجا خدمات شهری بیابند، زباله را دپو می کنند، خواه به شیوه بهداشتی و خواه با روش های سنتی و قدیمی؛ مهم آن است که این زباله ها از شهرها دور شوند، اما بوی تعفن آن از کیلومترها آن طرف تر به مشام می رسد.

مدیریت پسماند در استان مازندران همچنان با مشکلات زیادی مواجه است، به طوری که زباله در مازندران این روزها از بلای جان طبیعت فراتر رفته و تبدیل به بلای جان ساکنان این استان شده است. طبق آخرین آمارها مازندران روزانه شاهد تولید بیش از دو هزار و 800 تن زباله است که به دلیل کمبود زمین در شهرهای مختلف استان با مشکلات زیاد و هزینه های میلیاردی به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن می شود.

هر چند در سال های اخیر با استفاده از ماشین آلات پیشرفته جمع آوری و حمل زباله مازندران بهداشتی شده است، اما همچنان دفن و دفع زباله در استان علاوه بر اینکه بخش اعظمی از درآمد شهرداری ها را به خود اختصاص می دهد، با تبعات اجتماعی و بهداشتی همراه است.

در چند روز گذشته آقای عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفته است: شهرهای شمالی کشور در حال مدفون شدن زیر پسماندها هستند. به گفته کلانتری با وجود اینکه دولت در لایحه بودجه یک میلیارد و 300 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای حل مشکل پسماندها با اولویت شهرهای شمالی اختصاص داده بود، مجلس این بودجه را به فصل دیگری انتقال داد و در نهایت یک هزار میلیارد تومان از محل دیگری برای سرمایه گذاری در پسماندها اختصاص یافته است.

**شهرهای شمالی در محاصره زباله ها
عمق جنگل ها، حاشیه رودخانه و... به عنوان مکانی برای دفن زباله تبدیل شده است، اتفاقی ناخوشایند که گاهاً حتی باعث بروز حوادث ناگواری نیز برای ساکنان منطقه شده است. مکان هایی در دسترس اما پردغدغه، برای حدود 6هزار و 500 تن زباله ای که هر روز در سه استان شمالی تولید می شود و طلای کثیف را به گره کوری تبدیل کرده که دیگر با دست باز نمی شود.

در گیلان 25 مرکز دفن زباله وجود دارد که عمدتاً مراکز پرتاب زباله هستند و پسماندهای شهری در آنها دفن نمی شود، در واقع زباله ها در این مکان ها پرتاب می شود. همچنین هشت مرکز دفن پسماند ساحلی وجود دارد؛ مراکزی که فاصله کمی با دریا دارد. اما در مازندران با وجود تولید روزانه سه هزار تن زباله تعداد مراکز دفن در سواحل کمتر از گیلان است.

متولیان امر در این استان عمق جنگل ها را برای معدوم کردن زباله انتخاب کرده اند. به طور مثال زباله شهرستان محمودآباد در نیم متری دریا تخلیه می شود که با این کار حجم بالای شیرآبه به دریا وارد می شود. همچنین این تخلیه در قائمشهر در 10 متری رودخانه اتفاق می افتد و با کشیدن یک کانال شیرآبه ها وارد رودخانه می شود. در سوادکوه نیز در جنگل و در ساری در 120 متری مراتع تخلیه زباله صورت می گیرد. در مجموع براساس آمارهای اعلام شده 64درصد زباله تولیدی در این سه استان در جنگل ها، 26 درصد در رودخانه ها و 10 درصد در مراتع دفن می شود.

استان های شمالی در ایام تعطیل پذیرای بیش از 10 میلیون مسافر هستند. بنابراین مشکل پسماند استان های شمالی یک مشکل فرااستانی است که نیاز به توجه ویژه دارد، همان طور که در مورد گرد و غبار اولویت کشور خوزستان است در زمینه پسماند نیز اولویت باید استان های شمالی باشد.

بنا بر اعلام مدیر کل محیط زیست گلستان زباله های تولیدی در سه محل قلعه گرگان در زون غربی استان، کارخانه کمپوست زون شرقی و تپه منگالی دفن می شود که کم ترین آلودگی ها را برای دریا و محیط زیست دارد. اما همچنان، برنامه های مازندران و گیلان برای مدیریت پسماندهای 2 استان نیمه تمام است و معلوم نیست چه زمانی این برنامه ها اجرایی می شود؛ برنامه هایی که تاکنون هزینه هایی را روی دست مسوولان گذاشته اما خروجی آن هنوز برای مردم قابل درک نبوده است.

**ماجرای بودجه دولت برای زباله ها
آقای جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح نو» می گوید: «ما در برنامه ششم دولت را ملزم کرده ایم که به ساماندهی پسماندها به خصوص در شهرهای شمالی پرداخته و استان های شمالی را از وضعیت فعلی خارج کند. دولت نیز برای این کار هفت هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال 97 آورده است که طبق قانون، صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی است و اگر دولت بخواهد از این صندوق مبلغی را استفاده کند، حتماً می بایست اذن مقام معظم رهبری را داشته باشد.»

عضو فراکسیون محیط زیست ادامه داد: «متأسفانه دولت به این پروسه توجهی نکرد و بدون اذن رهبری، منابع را در بودجه آورده بود و حدود هفت میلیارد دلار برای مدیریت پسماندها و ریزگردها؛ پرداخت پاداش فرهنگیان تخصیص داده بود. دولت موظف بود سیاست های کلی نظام را رعایت کرده و در صورت نیاز از نهادها و ارگان ها و رهبری اذن بگیرد و این کار را انجام نداده بود.

دولت البته نتوانست در این بخش ها اذن و اجازه لازم را بگیرد، چرا که نظر مقام معظم رهبری این بود که اگر قرار است این اقدامات از طریق این منابع انجام بگیرد، می بایست به بخش خصوصی واگذار شود و نه اینکه دولت خود متولی انجام آن شود. در نتیجه این بودجه حذف شد. اما در مجلس برای اینکه دولت بتواند اقدامات خود را در این زمینه به خصوص مدیریت پسماندها در شهرهای شمالی کشور، انجام دهد از عوارض آلایندگی استفاده کردیم و یک هزار میلیارد تومان را برای این کار در اختیارشان قرار دادیم و امید داریم از این مبلغ به درستی استفاده کند و بخش خصوصی نیز از طریق صندوق توسعه ملی بتواند در کنار آنها فعالیت کند.»

نماینده مردم رشت درباره وضعیت پسماند در شهرهای شمالی کشور گفت: « در اینجا وضعیت به شدت اسفناک است. شیرابه های شهرک های صنعتی و بیمارستانی و فاضلاب شهری به رودخانه ها سرازیر می شود و در نهایت به تالاب انزلی می رسد. زباله ها را نیز در منطقه ای جمع آوری می کنند که شیرآبه های آ نها نیز به رودخانه می ریزد و منطقه را دچار مشکل کرده است.»

منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397.6.10
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

انتهای پیام /*

کلید واژه :

زباله

،

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

پسماند

،

زباله خانگی

،

طلای کثیف

ثبت نظرات
captcha