کد خبر : ۱۰۱۵۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرسایش خاک

اعتبار کافی برای کاهش و کنترل فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: اقدامات لازم به منظور کاهش و کنترل فرسایش خاک در استان به صورت بسیار ناچیز انجام می شود و دلیل آن عدم وجود اعتبار کافی است.

اعتبار کافی برای کاهش و کنترل فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی محمدی مقدم در گفت و گو با ، اظهار کرد: خاک منبع حیات، بستر تولید محصولات کشاورزی، زیستگاه گیاهی و جانوری، پالایشگاه آلودگی های محیطی و در نهایت منبع نگهداری آب است.

وی افزود: طی سال های اخیر در کشور ما آنچنان که به بحث آب پرداخته شده به خاک توجه نشده تا جایی که مقام معظم رهبری مسئله خاک را حیاتی تر از آب دانستند.

محمدی مقدم با بیان اینکه خاک برعکس آب تجدیدپذیر نیست و به طور متوسط هر سانتی متر خاک 600 تا 700 سال زمان نیاز دارد تا از سنگ مادر تشکیل شود، تصریح کرد: مساحت کشور ما حدود 145 میلیون هکتار است که در یک اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده بنابراین از لحاظ کمی و کیفی با محدودیت های شدید منابع پایه خاک مواجه هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه فرسایش خاک در ایران یکی از چالش های مهم و اساسی و سالانه 16 تن در هکتار است، افزود: فرسایش خاک در دنیا سه تا شش تن در هکتار است و در استان نیز 20 تن در هکتار است و در برخی از حوزه های همانند حوزه آبخیز شیخ علیخان تا 25 تن در هکتار رسیده است.

وی اظهار کرد: شرایط اقلیمی، بارندگی، توپوگرافی (پستی و بلندی) و عدم رعایت برخی اصول فنی همچون شخم موازی با شیب، از بین رفتن پوشش گیاهی (تخریب مراتع و جنگل ها) از دلایل فرسایش خاک در استان است.

محمدی مقدم در خصوص کاهش و کنترل فرسایش خاک گفت: تکنیک های مختلفی برای این کار وجود دارد و ایجاد پوشش گیاهی، شخم عمود بر شیب و از همه مهم تر آبخیزداری (مکانیکی،بیو مکانیک و بیولوزیک) است.

وی ادامه داد: اقدامات مکانیکی همچون ایجاد سازه (سدخاکی، بندهای سنگی ملاتی، گابیون، ژئوگرید و...) و اقدامات بیومکانیک همانند ذخیره نزولات آسمانی، ایجاد سطوح آبگیر، پیتینگ و... و بیولوژیک شامل جنگل کاری، کاشت گیاهان مرتعی و ایجاد سطوح سبز وجود دارد.

محمدی مقدم بیان کرد: تمام این اقدامات در استان به صورت بسیار محدود و ناچیز انجام می شود و دلیل آن عدم وجود اعتبار کافی است.

وی با اشاره به اینکه فرسایش خاک موجب تخلیه عناصر غذایی خاک است، اضافه کرد: یکی دیگر از مضرات فرسایش خاک ورود رسوب به مخزن سدها و تاسیسات است که موجب کاهش عمر مفید سدها می شود.

محمدی مقدم گفت: براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو درآمد خسارت ناشی از ورود رسوب به مخزن سد احداث شده کارون (کارون 3 و 4 و ...) سالانه 64 میلیارد تومان است و جالب این است که درآمد حاصل از این سد 960 میلیارد تومان است و متاسفانه هیچ مبلغی از این درآمدصرف تثبیت حوزه های بالا دست این سدها نمی شود و وزارت نیرو از این امر غافل است.

وی تاکید کرد: پشنهاد می شود که پنج درصد درآمد حاصل از فروش برق و آب این سدها به تثبیت خاک در حوزه های بالا دست این سدها اختصاص داده شود تا با عملیات بیولوژیک و بیو مکانیک و حتی مکانیکی از ورود رسوب به مخزن سدها جلوگیری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تصریح کرد: یکی از مشکلات فرا روی منابع طبیعی کمبود اعتبارات آبخیزداری و آبخوان داری طی سال های گذشته بوده به گونه ای که مجموع اعتبار تخصیص داده شده در دو دهه گذشته کمتر از 40 میلیارد تومان بوده در حالی که اعتبار هزینه شده فقط برای احداث یک سد مثل کارون چهار حدود 1500 میلیارد تومان بوده است.

محمدی مقدم گفت: خوشبختانه امسال با توجه به دستور مقام معظم رهبری برای نخستین بار 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده شده است که سهم استان ما 17.5 میلیارد تومان است و به منظور اجرای 90 پروژه در 30 حوزه آبخیز استان هزینه می شود که از این میزان، تاکنون سه میلیارد تومان به چهارمحال و بختیاری تخصیص داده شده است و در 9 شهرستان استان در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: احیای مرغ خانمیرزا و تغذیه سفره های زیرزمینی دشت خانمیرزا از مهم ترین پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در سال جاری در استان هستند.

انتهای پیام

 

کلید واژه :

فرسایش خاک

ثبت نظرات
captcha