کد خبر : ۱۰۱۴۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تلف شدن ماهیان

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار

گمانه زنی ها به منظور کشف دلیل مرگ دسته جمعی ماهیان رودخانه در فریدونکنار آغاز شد.

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  برخی لایروبی نشدن و کثیفی بیش از اندازه رودخانه را دلیل این امر دانستند و برخی دیگر معتقد بودند که سموم کشاورزی که برای کشت دوم برنج مورد استفاده قرار می گیرد علت اصلی این موضوع است و برخی دیگر نیز معتقد بودند کمبود آب رودخانه، پایین رفتن سطح آن و خفگی دلیل اصلی مرگ این ماهیان بود.

هفته گذشته بود که خبر "مرگ دسته جمعی برخی ماهیان رودخانه مرکز شهر فریدونکنار" در صدر خبرهای مازندران قرار گرفت. خبری شوکه کننده از مرگ هزاران ماهی که در رودخانه رشد می کنند و محل ارتزاق برخی از مردم کم درآمد فریدونکنار هستند، خبر می داد؛ ماهیانی چون کاراس یا هرز ماهی، گامبوزیا و اسلک که در رودخانه ها فراوانند و قربانی این اتفاق شدند.

هر چند با دستور فرماندار ماهیان تلف شده، از رودخانه جمع آوری و دستور مشخص شدن چرایی وقوع این اتفاق به مسئولان مربوطه صادر شد اما تناقض در اظهار و نظرهای میان مسئولان و سکوت محیط زیست جای تامل دارد.

سموم کشاورزی عامل تلف شدن ماهیان خزری است

به گزارش ، قدرت الله دهقان، سرپرست اداره شیلات بابلسر و فریدونکنار در گفت وگو با یکی از رسانه های محلی فریدونکنار، ورود سموم کشاورزی به رودخانه های این شهر را دلیل اصلی مرگ دسته جمعی ماهیان دانست و معتقد است که در فصل کشت دوم برنج، کشاورزان از سم و کود زیادی در مزارع خود استفاده می کنند و پیش از وقوع مرگ دسته جمعی ماهیان، باران فراوانی در منطقه باریده که این امر موجب سرازیر شدن آب های سطحی آغشته به سموم کشاورزی به رودخانه ها شده و مرگ ماهیان را رقم زده است.

سرپرست اداره شیلات بابلسر و فریدونکنار بر این نکته تاکید کرد که سموم کشاورزی به دریا وارد نمی شود و در رودخانه باقی می ماند.

سم کشاورزی دلیل مرگ ماهیان خزری نیست

محمد هادی زاده، مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با واکنش به این سخنان در گفت وگو با توضیح داد: سرپرست اداره شیلات بابلسر و فریدونکنار از این موضوع مطلع نبود که در خردادماه امسال مردم محله ولیعصر(عج) فریدونکنار شکایتی تنظیم کردند که بوی نامطبوع رودخانه این منطقه بسیار آزار دهنده شده است.

وی با بیان اینکه از خردادماه تا به امروز، به دلیل اینکه آبی به این رودخانه ها نمی رسد، به لجن تبدیل شده است، تصریح کرد: کشاورزان به دلیل اینکه آبی در کانال ها وجود نداشت، از آب آب بندان ها استفاده می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با اشاره به اینکه در هنگام مرگ ماهیان رودخانه فریدونکنار، زمان سم پاشی برای کشت دوم برنج نبوده است، خاطرنشان کرد: در آن منطقه به دلیل بی هوازی شدن و کمبود اکسیژن این شرایط به وجود آمده است.

هادی زاده با اشاره به اینکه مدت ها است در این شهرستان کشت دوم برنج اتفاق می افتد اما ماهیان رودخانه تلف نمی شدند، تصریح کرد: بحث سموم کشاورزی دخالتی در این موضوع نداشته است. این سخنان در زمانی که کشاورزان به دنبال فروش محصولات خود هستند قابل تامل است و این سخنان فقط به اقتصاد کشاورزان و درآمد آنها لطمه می زند و سودی دیگر ندارد.

خفگی عامل تلف شدن ماهیان

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با اشاره به اینکه بارندگی هفته های پیش از مرگ ماهیان رودخانه فریدونکنار عاملی شد تا کشاورزان، اقدام به کاشت برنج کشت دوم کنند و اصلا کود و سمی استفاده نکردند، تصریح کرد: اصلا باید به این پرسش نیز پاسخ دهیم که چه میزان آب در این کانال ها جاری شد که به رودخانه رسید و عامل مرگ این تعداد ماهی شد.

هادی زاده با بیان اینکه خیابان ولیعصر(عج) فریدونکنار نیاز به لایروبی و توجه زیست محیطی دارد، اظهار کرد: با این وجود باید کار کارشناسی صورت گیرد و بر اساس نظرات دقیق، عمل کرد.

رودخانه هایی که مشکلات زیست محیطی فراوانی دارند

زهرا بالو یکی از شهروندان فریدونکناری نیز به گفت: رودخانه های فریدونکنار و به ویژه منطقه ولیعصر مشکلات زیست محیطی فراوانی دارند و فاضلاب های خانگی وارد آن می شود و هیچ مسئولی نیز نسبت به آن واکنش نشان نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه این فاضلاب هایی که به رودخانه وارد می شود زندگی آبزیان را به خطر انداخته است، تصریح کرد: مسئولانی که مسائل زیست محیطی به آنها مربوط می شود تنها برای صید پرندگان حساسیت دارند و انسان ها و موجودات دیگر برایشان مهم نیستند.

بالو با بیان اینکه آسیب های زیست محیطی، به سلامت مردم این شهرستان آسیب می رساند، خاطرنشان کرد: بوی نامطبوع، حشرات موذی و مشکلاتی دیگر مردم را در این منطقه به شدت می آزارد.

گزارش از ابوالقاسم فرجی
انتهای پیام

کلید واژه :

تلف شدن ماهیان

،

فریدونکنار

ثبت نظرات
captcha