کد خبر : ۱۰۱۳۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نصب مولدهای خورشیدی در خانه مددجویان

سرنوشت طرح «نصب مولدهای خورشیدی در خانه مددجویان» چه شد؟

درحالی که کمیته امداد امام خمینی(ره) در یکی از طرح های اشتغال زایی سال گذشته تحت عنوان «نصب مولدهای خورشیدی در خانه مددجویان» به دنبال کمک به معیشت خانوارهای تحت پوشش به ویژه برای خانوارهای زن سرپرست یا سالمند بود، نوسانات ارزی و شرایط جدید اقتصادی این طرح را با رکود و عدم صرفه اقتصادی رو به رو کرده است.

سرنوشت طرح «نصب مولدهای خورشیدی در خانه مددجویان» چه شد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بهمن ماه سال گذشته بود که مدیرکل وقت طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد گزارشی از اجرای طرح نصب مولدهای خورشیدی در خانه خانوارهای تحت حمایت باهدف کمک به معیشت آنها ارائه کرد. علیرضا رمضانی، مدیرکل سابق طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به سیاست توسعه انرژی های نو و مکلف شدن وزارت نیرو به خرید تضمینی ۲۰ ساله برق تولیدی از افرادی که از طریق مولدهای خورشیدی اقدام به تولید برق می کنند از نصب ۷۰۱ مولد خورشیدی در خانه مددجویان تحت حمایت کمیته امداد خبر داد و گفته بود که ۳۸۷ مولد خورشیدی دیگر نیز تا پایان سال ۹۶ در منازل مددجویان نصب می شود.

به گفته رمضانی قرار بود تا از منابع قرض الحسنه بانک ها و صندوق امداد ولایت برای نصب هر مولد خورشیدی ۲۵ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به مددجو پرداخت شود.
آذر ماه سال گذشته پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد نیز با اشاره به اجرای طرح پنل های خورشیدی به منظور ایجاد درآمد برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) خاطرنشان کرده بود که در این طرح، وام هایی 25 تا 30 میلیون تومانی برای خرید پنل های خورشیدی به مددجویان ارائه شده و در نهایت پس از تولید برق، نسبت به خرید آن از مددجویان اقدام می شود.

فتاح همچنین از توافق و امضای قرار داد با وزارت نیرو برای خرید ۲۰ هزار پنل خورشیدی خبر داده بود تا این پنل ها از طریق اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۲۵ میلیون تومان در اختیار افراد تحت پوشش قرار گیرد و برق تولیدی آنها توسط وزارت نیرو به صورت تضمینی خریداری شود.


فتاح  شهریور ماه گذشته نیز درحالی که برای ارائه گزارش به نمایندگان در جلسه علنی حضور یافته بود، اقدام به استفاده از انرژی خورشید و اشتغال زایی برای مددجویان از این طریق را با توجه به سوابقش در وزارت نیرو، مثبت ارزیابی کرده بود. این درحالیست که بنا به گفته مدیرکل طرح های اقتصادی کمیته امداد نوسانات ارزی و شرایط اقتصادی جدید منجر به پدید آمدن آثار و تنگناهایی در ادامه طرح مولدهای خورشیدی برای اشتغال مددجویان شده است.


دکتر علی اکبر خادمی،  مدیرکل طرح های اقتصادی کمیته امداد  در گفت وگو با ، ضمن تشریح آخرین جزئیات طرح های اشتغال زایی کمیته امداد، گفت: بسیاری از طرح های اشتغال زایی این نهاد به دلیل افزایش قیمت دلار دچار مشکل شده اند.


وی با اشاره به شرایط اقتصادی جدید و تاثیر آن روی طرح های اشتغال زایی کمیته امداد نیز گفت: شرایط اقتصادی جدید قطعا بر روی این طرح ها تاثیر داشته اند به طوری که بسیاری از طرح ها به دلیل افزایش قیمت دلار دچار مشکل شده اند. طرح مولدهای خورشیدی کمیته امداد تقریبا به دلیل عدم توجیه فنی و اقتصادی راکد شده است.


خادمی ادامه داد: به دلیل افزایش قیمت ها و نوسانات ارزی، هزینه اجرای طرح مولدهای خورشیدی برای مددجویان افزایش یافته و دیگر برای آنان صرف نمی کند تا این مولد را برایشان در منزل نصب کنیم و آنها نیز برق تولید شده را به شرکت برق بفروشند؛ چراکه مبلغ دریافتی، تکافوی اقساط وام آنها را نمی دهد.


وی  با تاکید بر اینکه تمام تلاش کمیته امداد امام خمینی (ره) خدمت به مردم است، تصریح کرد: اما به هرحال بخشی از این کارها هم از دست کمیته امداد خارج است و باید مجموعه دولت کمک کنند تا پشتیبانی لازم را از اقشار محروم جامعه انجام دهند.


خادمی از ایجاد ۱۳۶ هزار طرح اشتغال در سال گذشته از سوی کمیته امداد خبر داد و گفت: از این تعداد طرح اشتغال، ۱۵۲ هزار فرصت شغلی درکنار ۱۸ هزار مورد کاریابی ایجاد شده است.


وی با بیان اینکه در مجموع ۱۷۰ هزار نفراز مددجویان در سال گذشته سرکار رفته اند، توضیح داد: ۱۵۲ هزار نفر از این مددجویان یک شغل مستقل ایجاد کرده اند و ۱۸ هزار نفر از آنها نیز در یک کارگاه یا بنگاه اقتصادی مشغول به کار شده اند.


مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ضمن ارائه گزارش آخرین طرح های اشتغال زایی کمیته امداد در سال جاری نیز گفت: امسال ۱۶ هزار طرح شغلی در کمیته امداد اجرا کردیم که ۱۸ هزار فرصت شغلی از دل آن بیرون آمده است.


انتهای پیام

کلید واژه :

نصب مولدهای خورشیدی در خانه مددجویان

،

مولدهای خورشیدی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha